Ramonda serbica Panč. 1874
|
||||
Ramonda serbica Panč. 1874
Pun naziv taksona:
Ramonda serbica Panč., Fl. Princ. Serb. 498 (1874)
Mesto publikovanja:
Pančić, J.:
Flora Kneževine Srbije ili vaskularne biljke, koje u Srbiji divlje rastu. Po analitičkom metodu složio Dr. Josif Pančić. Flora Principatus Serbiae. - Državna štamparija, Beograd, 1874, XXXIV+798 str.
Locus classicus: Zlot (Pančić 1874: 498).
Typus: Zlot, Pančić 8135, 1876, BEOU!
Opis: Višegodišnja zimzelena zeljasta biljka sa listovima sakupljenim u prizemnu rozetu. Listovi rombični do eliptično-rombični, po obodu nepravilno i krupno nazubljeni, na licu razređeno, a na naličju i lisnoj dršci sa dugačkim braonkastim dlakama. Cvetna stabljika bez listova, visoka do 15 cm sa 1-3, a kod starijih primeraka i do 6 cvetova smeštenih u vršnoj razređenoj cvasti. Krunični listići bledo-ljubičasti, sa žutom osnovom, najčešće ih je 4-5, ređe 3 ili 6, sakupljeni su u kratku levkastu cev; prašnici ljubičasti. Plod čaura sa mnogo sitnog braonkastog semena.
Stanište: Pukotine krečnjačkih stena, najčešće u zaštiti šumske vegetacije, u klisurama i nižim planinskim grebenima u dijapazonu nadmorskih visina od 150-1800m. Češća je u brdskom i nižem planinskom regionu od 300-1000 m. Isključivo naseljava severno eksponirane stene. Obrazuje reliktne hazmofitske zajednice od kojih su najznačajnije Ceterachi-Ramondaetum serbicae i veći broj zajednica tipa Musco-Ramondaetum serbicae.
Ostalo: Zbog nepristupačnosti najvećeg broja staništa, brojnost populacija je dobra i nije primećena promena brojnosti u negativnom smislu. Međutim, pojedini pristupačni delovi staništa (stene pored puteva u klisurama) kao i male lokalne populacije usled eksploatacije od strane sakupljača su znatno redukovane i na granici su nestanka. Prema istraživanjima u istočnoj Srbiji (Sićevačka klisura, Jelašnička klisura, klisure severnih padina Šarplanine) brojnost populacije na 5 m2 varira od 10-350 individua u zavisnosti od konfiguracije stena i vegetacije. U uzrasnoj strukturi populacija pretežno dominiraju reproduktivni adulti. Mlađe uzrasne klase su naročito česte u zajednicama sa mahovinama na osnovu čega možemo zaključiti da se u ovakvim zajednicama (tip Musco-Ramondaetum serbicae) vrsta uspešno obnavlja.
Sakupljanje od strane kolekcionara za herbarske zbirke i botaničke bašte predstavlja jedan od najznačajnijih faktora ugrožavanja. Takodje, uklanjanje prirodne šumske vegetacije u staništima čime se menjaju mikroklimatski uslovi i biotički, odnosno fitocenološki odnosi u zajednici, kao i izgradnja akumulacija u kanjonima, predstavljaju dodatne faktore ugrožavanja.
Vrsta je je zakonom zaštićena u Srbiji kao prirodna retkost.
Kao i ostale dve vrste roda Ramonda u Evropi ostatak je suptropske flore Evrope i Mediterana verovatno afričkog porekla. Najsrodnija je sa balkanskom vrstom Ramonda nathaliae od koje se predpostavlja se, još tokom tercijara poliploidijom odvojila u samostalnu vrstu.